Tel.:

+36-70-732-11-56

E-mail:

info@nyirokdorog.hu

Címünk:

2510. Dorog, Mária u. 20.

1 2 3 4

Az emlőrák az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés, és ez a betegség felel a tumoros betegségek okozta limfödéma jelentős részéért is.
Nyiroködéma ilyen esetekben úgy alakul ki, hogy a daganat a nyirokcsomókba is eljut, elzárja azokat, elégtelenné téve a nyirokdrenázst.  A nyirok nem tud átjutni a nyirokcsomón, így az alatta levő szövetekben felszaporodik.
Mellműtét utáni nyiroködéma a rosszindulatú daganatok radikális sebészi beavatkozása következtében alakul ki. Ilyenkor egy vagy több (vagy akár az összes) nyirokcsomót eltávolítanak a rákos sejt szóródásának megakadályozása érdekében.
Az ödéma ebben az esetben a csökkent számú nyirokcsomó és nyirokér miatt alakul ki, amelyek már nem tudják többé kompenzálni a megnövekedett terhelést.Mivel a mellszövet eltávolítása (mastectomia) együtt jár a mellizom egy részének eltávolításával, a statikai viszonyok, valamint a gyengülő izompumpa tovább fokozza a nyirokpangást.
Attól függően, hogy a hónaljban levő nyirokcsomók közül melyek kerülnek eltávolításra, nyiroködéma alakulhat ki a felkaron, a mellkason és a háton is.

Sajnos nem műtéti kezelés is okozhat nyiroködémát. A röntgenbesugárzás késői szövődményei tartozik az adott területen található szövetek fibrotikus átalakulása, melyek a nyirokerek csökkent működéséhez, a nyirokkapillárisok pusztulásához vezet. A szövetekben létrejövő hegesedés a már korábban kialakult nyiroködémát is fokozhatja. Mellműtét vagy röntgenbesugárzás esetén a nyiroködéma tünetei a kezelés után 3-5 évvel jelentkeznek, néha 8-10 év is eltelik.

Bizonyos esetekben a nyiroködéma kialakulhat a műtét vagy a kezelések utáni hetekben is, ilyen esetekben általában veleszületett nyirokér-rendellenesség is szerepet játszik.  Egy eleve kevesebb számú nyirokérrel vagy nyirokcsomóval rendelkező nyirokrendszer jó esetben képes alkalmazkodni a terheléshez. Most azonban egy eleve gyenge nyirokrendszer sérült, mely további alkalmazkodásra nem képes, a terhelés túlságosan megnövekedett, így a nyirok egy része a szövetekben reked. Ezt nevezzük primer nyiroködéma-rizikónak.

Rendkívül fontos, hogy a nyirokcsomók eltávolítása után nagy gondot kell fordítani a bőrápolásra, az érintett terület higiéniájára.  Az ödémás bőr könnyen kiszárad, berepedezik, viszketni kezd. A repedésen át baktériumok, vírusok és gombák kerülhetnek a szövetekbe, melyek súlyos fertőzést okozhatnak. Mindenképpen el kell különíteni a krónikus ödémával járó gyulladásos tüneteket a nyiroködémára jellemző szövődménytől, az orbánctól (erysipelas).

A bőr szakszerű kezelésével, hidratáló és zsírozó krémekkel megelőzhető a kiszáradás. A hajlatok hintőporral szárazon tarthatók.

Bármilyen bőrtünet esetén ajánlott bőrgyógyászati szakrendelést felkeresni!

Nyiroködéma gyanúja esetén a szakszerű kezelés érdekében jelentkezzen kezelőorvosánál vagy a nyiroködéma kezelésére specializálódott szakrendelőben!