Az emlőrák az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés, és ez a betegség felel a tumoros betegségek okozta limfödéma jelentős részéért is.
Nyiroködéma ilyen esetekben úgy alakul ki, hogy a daganat a nyirokcsomókba is eljut, elzárja azokat, elégtelenné téve a nyirokdrenázst. A nyirok nem tud átjutni a nyirokcsomón, így az alatta levő szövetekben felszaporodik.
Mellműtét utáni nyiroködéma a rosszindulatú daganatok radikális sebészi beavatkozása következtében alakul ki. Ilyenkor egy vagy több (vagy akár az összes) nyirokcsomót eltávolítanak a rákos sejt szóródásának megakadályozása érdekében.
Az ödéma ebben az esetben a csökkent számú nyirokcsomó és nyirokér miatt alakul ki, amelyek már nem tudják többé kompenzálni a megnövekedett terhelést.Mivel a mellszövet eltávolítása (mastectomia) együtt jár a mellizom egy részének eltávolításával, a statikai viszonyok, valamint a gyengülő izompumpa tovább fokozza a nyirokpangást.
Attól függően, hogy a hónaljban levő nyirokcsomók közül melyek kerülnek eltávolításra, nyiroködéma alakulhat ki a felkaron, a mellkason és a háton is.
Sajnos nem műtéti kezelés is okozhat nyiroködémát. A röntgenbesugárzás késői szövődményei tartozik az adott területen található szövetek fibrotikus átalakulása, melyek a nyirokerek csökkent működéséhez, a nyirokkapillárisok pusztulásához vezet. A szövetekben létrejövő hegesedés a már korábban kialakult nyiroködémát is fokozhatja. Mellműtét vagy röntgenbesugárzás esetén a nyiroködéma tünetei a kezelés után 3-5 évvel jelentkeznek, néha 8-10 év is eltelik.
Bizonyos esetekben a nyiroködéma kialakulhat a műtét vagy a kezelések utáni hetekben is, ilyen esetekben általában veleszületett nyirokér-rendellenesség is szerepet játszik. Egy eleve kevesebb számú nyirokérrel vagy nyirokcsomóval rendelkező nyirokrendszer jó esetben képes alkalmazkodni a terheléshez. Most azonban egy eleve gyenge nyirokrendszer sérült, mely további alkalmazkodásra nem képes, a terhelés túlságosan megnövekedett, így a nyirok egy része a szövetekben reked. Ezt nevezzük primer nyiroködéma-rizikónak.
Rendkívül fontos, hogy a nyirokcsomók eltávolítása után nagy gondot kell fordítani a bőrápolásra, az érintett terület higiéniájára. Az ödémás bőr könnyen kiszárad, berepedezik, viszketni kezd. A repedésen át baktériumok, vírusok és gombák kerülhetnek a szövetekbe, melyek súlyos fertőzést okozhatnak. Mindenképpen el kell különíteni a krónikus ödémával járó gyulladásos tüneteket a nyiroködémára jellemző szövődménytől, az orbánctól (erysipelas).
A bőr szakszerű kezelésével, hidratáló és zsírozó krémekkel megelőzhető a kiszáradás. A hajlatok hintőporral szárazon tarthatók.
Bármilyen bőrtünet esetén ajánlott bőrgyógyászati szakrendelést felkeresni!
Nyiroködéma gyanúja esetén a szakszerű kezelés érdekében jelentkezzen kezelőorvosánál vagy a nyiroködéma kezelésére specializálódott szakrendelőben!