Kompressziós terápia
A nyiroködéma kezelésének elhagyhatatlan eleme a kompressziós pólyák felhelyezése. A rugalmas pólyák olyan rövid megnyúlású fáslik, melyek megfelelően felhelyezve biztosítják a nyirokfolyadék centrális irányba történő elvezetését.
A fáslizás igen fontos eleme a komplex nyirokterápiának. Magyarországon a legelterjedtebb a Rosidal-K és az Urba-Lan nevű rugalmas pólyák alkalmazása. Ezek nyújthatósága 70%, és megfelelően felhelyezve (általában 4 rétegben) biztosítja a nyiroködéma kezeléséhez szükséges munkanyomást, mely a periféria felől haladva folyamatosan csökken.
A fáslizás vagy bandázsolás tulajdonképpen a kézi (és gépi) nyirokkezelések hatását tartósítja. A komplex kezelés hatására a nyirokfolyadék keringése akár 50-100-szorosára is gyorsulhat, azonban a kezelés után folyamatosan lassul a kezelés előtti értékig. Fáslizással biztosítani lehet a nyirokkeringés fokozott működését.


A fáslik alá különböző kiegészítők is szükségesek, ez a „feleszerelés” egyénenként változó lehet, azt mindig a kezelési tervet összeállító orvos és terapeuta határozza meg.
A leggyakoribb kiegészítők a vese és az ovális habgumi kompressz, melynek segítségével az olyan helyekről is el lehet vezetni, illetve meg lehet akadályozni a folyadék felgyülemlését, ahol ezek nélkül nehézkes lenne. Ilyen területek például a bokák.
A bokák alatti területen a fáslik nem tudják a megfelelő nyomást kifejteni, így ott a gumikompresszekkel béleljük ki a bemélyedést, vagy nyomjuk le a felhalmozódott nyirkot. A kéz- illetve a lábfejen levő cipószerű duzzanatot is ezzel a segédeszközzel igyekszünk eltávolítani.
Használatosak még a habgumi lapkák, melyek vékony téglalap alakban kaphatóak, és igény a szükséges területre szabhatóak.






A fáslizáshoz csőgézt is használunk, a bőrápoló krém, valamint az izzadság felszívódását ez biztosítja. A lábujjakat egy keskeny gézszerű anyaggal, az ún. mollelaszt pólyával egyesével fáslizzuk. A cellona vatta a csőgézre kerül rá, ennek nyomáskiegyenlítő szerepe van, a fáslik szélei így nem vágnak be.
A kompressziós terápiának ez az ún. intenzív szakasza, ami a nyiroködéma kezelés első fázisában használatos mindaddig, míg a mobilis ödéma ki nem ürül.
A fáslizás technikája elsőre bonyolultnak tűnhet, kis gyakorlással azonban hamar elsajátítható.



Miután az ödéma csökken és így a duzzanat elmúlik, a fáslizás elhagyható, ugyanis a kezelés második szakaszában az elért eredmények fenntartására orvosi gyógyharisnya viselése szükséges. Ezt a kezelőorvos receptre felírja, majd a gyógyászati segédeszközboltban a végtag pontos mérése után beszerezhető a gyógyharisnya. Ennek viselése napi szinten indokolt mindaddig, míg a panaszok vissza nem térnek és újból dagadni kezd a végtag, ekkor ugyanis újra szükséges lehet az ödémamentesítő kezelések alkalmazása.